Michael Bungay Stanier w swojej książce „Nawyk Coachingu” (Wydawnictwo Galaktyka, 2017) identyfikuje trzy „zaklęte kręgi”, w które często wpadają menedżerowie:

Zaklęty krąg nr 1: tworzenie nadmiernej zależności
Jeśli Twój zespół stał się nadmiernie zależny, stanowi to podwójny problem – uzależniłeś swoich pracowników od siebie oraz sam stałeś się wąskim gardłem spowalniającym pracę całego systemu.
Im bardziej pomagasz swoim pracownikom, tym więcej twojej pomocy zdają się potrzebować. Im więcej pomocy potrzebują, tym więcej czasu spędzasz, pomagając im.

Wypracowanie nawyku coachingu:
– Pomoże twojemu zespołowi osiągnąć większą samodzielność, wzmocni jego autonomię i poczucie sprawczości.
– Ograniczy Twoją potrzebę ciągłego angażowania się i brania wszystkiego na siebie.

Zaklęty krąg nr 2: poczucie przytłoczenia
Możesz czuć się przytłoczony ilością pracy – nawet jeśli opanowałeś wszystkie możliwe techniki zwiększające efektywność. Im szybciej usiłujesz wygrzebać się spod zalegających spraw, tym intensywniej świat zalewa cię kolejnymi. W efekcie tracisz koncentrację, a im bardziej ją tracisz, tym bardziej czujesz się przytłoczony. Im bardziej czujesz się przytłoczony, tym bardziej tracisz koncentrację.

Wypracowanie nawyku coachingu:
– Pomoże ci w odzyskaniu koncentracji, dzięki czemu będziesz mógł wykonywać pracę, która faktycznie ma znaczenie i której oczekuję się od osoby na stanowisku kierowniczym.

Zaklęty krąg nr 3: utrata zaangażowania
Może okazać się, że w efekcie utraciłeś zaangażowanie w pracę, która jest faktycznie istotna. Im więcej realizujemy zadań, które nie mają konkretnego celu, które nie dają poczucia realnego wpływu i sensu, tym bardziej tracimy zaangażowanie i motywację.

Wypracowanie nawyku coachingu:
– Pomoże tobie i twojemu zespołowi znów zaangażować się w zadania, które nie tylko mają realny wpływ, ale również i głębszy sens.
– Może stymulować odwagę pozwalającą wykraczać poza to, co wygodne i znajome, pomóc ludziom wyciągać naukę z własnych doświadczeń
– Zwiększa potencjał jednostki i umożliwia jego wykorzystanie.

(„Nawyk coachingu”, Rozdział I – Potrzebujesz nawyku coachingu)

CategoryBlog

Copyright ? 2017

logo-footer

  

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.