Prawdziwa motywacja wynika ze wspólnego ustalania celów, systematycznego monitorowania osiągnięć, definiowania wyzwań i szukania rozwiązań. Coaching zespołu to narzędzie przydatne w realizacji zarówno celów zadaniowych, jak i związanych z podnoszeniem jakości współpracy i komunikacji. Uwolnienie potencjału i synergii zespołu daje mu poczucie stabilności i znacznie podnosi prawdopodobieństwo osiągania pożądanych rezultatów.
Założenia coachingu zespołowego
- Zespoły istnieją, aby realizować cele biznesowe
- Ludzie chcą pracować w zespołach, które odnoszą sukcesy i chcę mieć w tym swój udział
- Zespół posiada wszelkie niezbędne zasoby, aby odnieść sukces
- Zespół jest żywym organizmem
Stosunkowo niewiele zespołów osiąga poziom wyników oraz zaangażowania i energii, jakim mogłyby się cieszyć. Organizacje działają skutecznie, kiedy mają zgrane i sprawnie funkcjonujące zespoły, które przejmują odpowiedzialność za realizację celów biznesowych. W dłuższej perspektywie, firmy wygrywają, gdy w zespołach panują dobre, ludzkie relacje a ich członkowie – grają do jednej bramki – rozumieją cele i priorytety nie tylko własnych komórek, ale całej organizacji. Budowanie skutecznie funkcjonujących zespołów oparte jest na zaufaniu, gotowości do „zdrowego” konfliktu, zaangażowaniu, współodpowiedzialności i trosce o rezultat biznesowy.
„Ludzie zjednoczeni są silni. Ludzie podzieleni są słabi”
Sun Tsu
Coaching zespołowy jest przeznaczony dla zespołów zarządczych, zespołów projektowych oraz wszystkich kluczowych zespołów w organizacji, które dążą do podniesienia efektywności swoich działań i skutecznego osiągania określonych celów. W coachingu zespołowym klientem jest cały zespół wraz z jego liderem. Coaching zespołowy sprawia, że poszczególni członkowie integrują się wokół wspólnych celów oraz zwiększają swoje zaangażowanie i motywację do działania. Rezultatem jest zgrany, efektywnie współpracujący ze sobą zespół uzyskujący ponadprzeciętne wyniki, które wprost przekładają się na osiągnięcia firmy.
Korzyści dla zespołu
– zbudowanie i umocnienie relacji
– poprawa komunikacji
– rozwój nowych kompetencji i umiejętności
– współodpowiedzialność
– wzrost kreatywności całego zespołu i indywidualnych pracowników
– większa efektywność zespołu, lepsze decyzje, nowe możliwości i szanse
– sprawne osiąganie celów dzięki integracji zespołu
– wyższy poziom zaangażowania i motywacji do działania